Jak przygotować się do wyprawy w góry zimą?

Jak przygotować się do wyprawy w góry zimą?

Hiking zimą może należeć do grupy najwspanialszych doświadczeń w Twoim życiu. Jednak by tak było, należy wcześniej właściwie przygotować się do zimowej wyprawy w góry. Warunki pogodowe o tej porze roku mogą dać w kość. Dlatego odpowiednie wyposażenie, ubiór oraz plan okazują się kluczowe. Wszystko po to, by bezpiecznie odkrywać nieznane.

Hiking zimą może należeć do grupy najwspanialszych doświadczeń w Twoim życiu. Jednak by tak było, należy wcześniej właściwie przygotować się do zimowej wyprawy w góry. Warunki pogodowe o tej porze roku mogą dać w kość. Dlatego odpowiednie wyposażenie, ubiór oraz plan okazują się kluczowe. Wszystko po to, by bezpiecznie odkrywać nieznane.

Zdrowy rozsądek w trudnych warunkach może okazać się drogą do sukcesu. Stąd wędrując zimą po górach, zawsze bądź odpowiedzialny. Nigdy nie wiesz, jaka pogoda może Cię spotkać, a ta zwłaszcza w wyższych partiach bywa bardzo zmienna. Samo przygotowanie do wyprawy składa się z kilku podstawowych etapów, które przybliżymy Ci w dalszej części tekstu.

Najpierw obuwie

Przygotowania do swojej zimowej wycieczki w góry zacznij od butów. Dobrej jakości but hikingowy powinien posiadać następujące cechy:

 • wysoką cholewką,
 • wodoodporną membranę,
 • gumowy otok na palce,
 • przyczepną podeszwę.

Buty, które spełniają powyższe wymagania to np. Moab 2 Mid Wp Birthday, Cham 8 Thermo Tall oraz Thermo Akita Mid Wp

Przeczytaj także: Jakie buty do chodzenia po górach zimą?

Ubiór na cebulkę

Wielowarstwowy strój zimą w górach sprawdza się bez dwóch zdań. Każda z założonych warstw ma spełniać określone zadanie. Jako pierwszą załóż bieliznę termiczną, czyli koszulkę na długi rękaw, legginsy oraz skarpety. Unikaj bawełny, ponieważ nie odprowadza wilgoci, przez co materiał nasiąka i prowadzi to do wychłodzenia organizmu. Wybierz sztuczne tkaniny, które dobrze sprawdzą się w zimowych warunkach. 

Jako drugą warstwę ubierz cienką bluzę polarową lub puchowy sweter. Zadaniem tej powłoki jest zatrzymanie ciepła przy ciele.

 

 

Trzecia warstwa to ochrona przed wiatrem lub opadami atmosferycznymi. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest odzież wyposażona w membranę, która zapobiegnie przemoczeniu i osłoni w czasie podmuchów górskiego wiatru.

Nie zapomnij o czapce i rękawiczkach!

Solidne wyposażenie

Wybierając się na wyprawę w góry zimą, zabierz ze sobą sprzęt, który ułatwi Ci wędrówkę, a także wspomoże w kryzysowej sytuacji. Podstawą jest plecak, do niego zapakujesz potrzebny ekwipunek. Pojemność do 50 litrów będzie najodpowiedniejsza. Wszystko zależy od tego, na jak długą wyprawę się udajesz oraz ile chcesz ze sobą zabrać. 

Do plecaka schowaj jedzenie oraz ciepły napój. Rozgrzewająca herbata w termosie może okazać się zbawienna w niskich temperaturach. 

Jeśli chodzi o osprzęt, to warto zabrać ze sobą kijki, rakiety lub raki. Tak, by poruszanie na śnieżnej pokrywie było dużo łatwiejsze i nie tak męczące.

Zabierz zapasowe ubrania. Najważniejsze będą rękawiczki i skarpety. Do podstawowych narzędzi zaliczymy również latarkę, papierową mapę oraz kompas. To na wypadek, gdy technologia zawiedzie. 

Pamiętaj o numerze ratunkowym GOPR i TOPR, czyli 601 100 300, miej go wpisanego w telefonie.

Apteczka! To obowiązkowy element wyposażenia na trasie. Powinna zawierać „folię życia”, czyli folię NRC. Oprócz tego weź ogrzewacze do ciała, które na pewno okażą się pomocne w sytuacji awaryjnej.

Najważniejsze właściwe przygotowanie

Góry zimą dla początkujących są piękne, ale mogą okazać się zdradliwe. Zimą zjawiska pogodowe bywają gwałtowniejsze niż latem. Dlatego bądź odpowiedzialny i dobrze zaplanuj całą trasę. Obecnie możesz skorzystać z map w smartfonowej aplikacji, przewodników oraz ogólnie Internetu. Mierz siły na zamiary. Doświadczenie w górach jest bardzo istotne. Pozwala na zrozumienie i przewidzenie następstw pewnych decyzji. Przed samym wyruszeniem dokładnie sprawdź pogodę, jeśli warunki mają się dynamicznie zmieniać, to przełóż wędrówkę na inny dzień. Zdrowie jest najważniejsze.

 

 

Wychodząc na szlak, zrób to z samego rana, by wrócić za dnia do schroniska. Po ciemku wędrówka może nie należeć do najłatwiejszych, a po co na siłę komplikować sobie przyjemność, którą ma być górska wycieczka.

Na samej trasie zwracaj uwagę na wszelkiej maści oznaczenia szlaku, tak by nie zboczyć z kursu. Trzymaj tempo, tak by jeśli idziesz z grupą, wszyscy czuli się komfortowo. Jeśli brak Ci doświadczenia zdaj się na przewodnika!

Bezpieczeństwo na szlaku

W kwestii bezpieczeństwa w górach powiedziano i napisano już wiele. Należy trzymać się podstawowych zasad, które sprawią, że wyprawa w góry zimą będzie niezapomniana, pozytywną przygodą.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w górach – co jest ważne i o czym należy pamiętać?

Sprawdzaj komunikaty GOPR, z nich dowiesz się o lawinach i prognozowanej pogodzie. Bądź rozsądny i nie przesadzaj zwłaszcza na pierwszych wyprawach. Czasem lepiej zawrócić niż na własne życzenie sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo.

Oczywiście nie da się być przygotowanym na każdą ewentualność. Chociaż zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne i kierować się zdrowym rozsądkiem. Istnieje wiele szkół prawidłowego przygotowania do wyprawy w góry zimą. My zamieściliśmy kilka istotnych elementów, ale nie jest to pełna lista.

Produkty powiązane
  1. CHAM 8 THERMO TALL WATERPROOF
   CHAM 8 THERMO TALL WATERPROOF
   Już od 779,00 zł
  2. THERMO AKITA MID WP
   THERMO AKITA MID WP
   Już od 519,00 zł
  3. MOAB 2 MID WATERPROOF BIRTHDAY
   MOAB 2 MID WATERPROOF BIRTHDAY
   Już od 599,00 zł
  4. MOAB 2 MID WATERPROOF BIRTHDAY
   MOAB 2 MID WATERPROOF BIRTHDAY
   Już od 599,00 zł