O czym powinien wiedzieć każdy biegacz?

O czym powinien wiedzieć każdy biegacz?

Bieganie to nie tylko praca samych mięśni, ale też radość i pasja. Ten sport cieszy zarówno ciało, jak i duszę. Aby móc w pełni cieszyć się zaletami biegania należy zadbać o kilka elementów, które sprawią, że trening będzie skuteczny, bezpieczny i przyjemny. Poniżej kilka porad Kingi i Wojciecha Staszewskich – znanych popularyzatorów biegania.

Bieganie to nie tylko praca samych mięśni, ale też radość i pasja. Ten sport cieszy zarówno ciało, jak i duszę. Relaksuje i pozwala pozbyć się złych emocji. Aby móc w pełni cieszyć się zaletami biegania należy zadbać o kilka elementów, które sprawią, że trening będzie skuteczny, bezpieczny i przyjemny. Poniżej przedstawiamy kilka porad Kingi i Wojciecha Staszewskich – znanych popularyzatorów biegania.

Monotonia: wróg biegania

Do regularnego i efektywnego treningu niezbędna jest motywacja. Dlatego należy zadbać o to, aby w bieganiu nie dopadła nas monotonia, która może zagrozić tej aktywności. Dobrym sposobem na przeciwdziałanie nudzie jest zmiana codziennej trasy. Różnicowanie terenu podczas treningu i bieg np. po lesie pozwoli nam ponadto na aktywizację mięśni, które nie pracują podczas biegów ulicznych. To rozwiązanie ma jeszcze więcej zalet. Przeszkody czy wzniesienia będą świetnym połączeniem biegu wymagającego zmiennego tempa, z pięknymi widokami i poznawaniem nowych tras. Kinga Staszewska, testerka butów Merrell ma jeszcze jedną propozycję, która najbardziej spodoba się miłośnikom książek: – Dla mnie bieganie to odcięcie się nie tylko od spraw zawodowych, ale też domowych. Bieganie w lesie lub górach pozwala nam skasować wszystkie bodźce atakujące nas na co dzień. Podczas treningów lubię słuchać  audiobooków, bo brakuje mi czasu na czytanie papierowych książek. To prawdziwe „bieganie dla duszy” – z książką przenosimy się w inny świat. W ten sposób przez ostatnie pół zimy podczas treningów przenosiłam się jednocześnie do Ameryki lat 60.

 

 

Zadbaj o komfort

Wygodne buty to podstawa komfortowego, i co za tym idzie, skutecznego treningu. Nawet najlepszy plan nie zadziała, jeśli nie zadbamy o swoją wygodę i w rezultacie zamiast skupiać się na ćwiczeniach będziemy myśleć, np. o źle dopasowanym obuwiu. Odpowiednia odzież i akcesoria to podstawa dla każdego sportowca. – W lesie liczy się szczególnie przyczepność buta. Zwłaszcza, jeśli chcemy zrealizować szybszy trening albo potrzebujemy stabilności na podbiegach lub zbiegach. Cieplejszy weekend skłonił mnie do eksperymentu – wziąłem na bieganie lżejsze buty Merrell, których podeszwa ma kształt przypominający tarkę. Dzięki podeszwie Vibram® TC5+ zapewniły mi one stabilizację, a konstrukcja barefoot wspomogła naturalny ruch stopy podczas biegu – mówi Wojciech Staszewski, tester butów Merrell. – W drodze powrotnej postanowiłem zrobić cztery jednominutowe przyspieszenia i kiedy ostatnie wypadło mi na suchym chodniku, to oniemiałem. Jakbym się przesiadł do szybszego samochodu. Podeszwa trzymała się podłoża i pozwalała ignorować resztki pluchy. A tempo wyszło o pół minuty lepsze niż spodziewałem się w najśmielszych marzeniach. – dodaje.

 

 

Odpoczynek nie mniej ważny niż trening

Gdy odkrywamy nową pasję, często od razu chcemy jej poświęcić każdą wolną chwilę. Wiele osób, po pierwszych treningach czuje zmęczenie, ale też fantastyczną radość wynikającą z ruchu, szczególnie gdy odbywa się on na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że kluczem do systematycznych treningów i tego, aby wciąż niezmiennie nas cieszyły, jest zadbanie o regenerację organizmu. Nie musi to jednak oznaczać polegiwania na kanapie, chociaż i takie zwykłe poleniuchowanie czasami jest potrzebne. Wybierz aktywną formę wypoczynku, która jednak pozwoli odpocząć mięśniom pracującym w wytężony sposób podczas biegania. Pływaj, spaceruj, wybierz się na wycieczkę rowerową. Taki sposób dbania o organizm pozwoli nadal pozostać aktywnym, ale jednocześnie zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji wynikającej z przeciążenia mięśni i co ważne, może poprawić naszą wydolność. Gdy w odpowiedni, dostosowany do naszych możliwości sposób zaplanujemy zarówno trening, jak i odpoczynek będziemy cieszyć się lepszą kondycją i większą motywacją do aktywności.

 

***

 

KS Staszewscy to sportowe małżeństwo – Wojciech Staszewski (dziennikarz, trener lekkoatletyki, popularyzator biegania, współtwórca akcji "Gazety Wyborczej" Polska Biega, maratończyk) i Kinga Staszewska (instruktorka fitness po studiach z wychowania fizycznego, półmaratonka). Razem organizują obozy biegowe, prowadzą treningi dla Podopiecznych, wraz z innymi trenerami przygotowują plany treningowe. Podopieczni KS Staszewscy tworzą na FB oraz pod drugim z najstarszych blogów biegowych w sieci - StaszewskiBiega.pl - zintegrowaną społeczność. A Wojtek i Kinga są w social media inspiracją, jak mając rodzinę i pracę, żyć sportową pasją.

 

Produkty powiązane
  1. MOVE GLOVE
   MOVE GLOVE
   Już od 479,00 zł
  2. LONG SKY SEWN
   LONG SKY SEWN
   Już od 649,00 zł
  3. MOAB SPEED
   MOAB SPEED
   Już od 579,00 zł
  4. AGILITY PEAK 4
   AGILITY PEAK 4
   Już od 619,00 zł