Sudety na weekend. Karkonosze, Izery, Góry Bystrzyckie: Gdzie spać? Gdzie jeść? Jakie szlaki w Sudetach wybrać?

Sudety na weekend. Karkonosze, Izery, Góry Bystrzyckie: Gdzie spać? Gdzie jeść? Jakie szlaki w Sudetach wybrać?

Zastanawialiście się nad spędzeniem weekendu w schronisku górskim? Potraktowaniem go jako bazę noclegową i wypadową? Polecamy wam na weekend trzy schroniska w Sudetach. Miejsca, które gdy opuszczą je tłumy turystów, oczarują was rano i wieczorem spokojem i pięknem okolicy.

Zastanawialiście się nad spędzeniem weekendu w schronisku górskim? Potraktowaniem go jako bazę noclegową i wypadową? Polecamy wam na weekend trzy schroniska w Sudetach. Miejsca, które gdy opuszczą je tłumy turystów, oczarują was rano i wieczorem spokojem i pięknem okolicy. W dwóch z nich zjecie też wybitnie. Poznajcie schroniska Samotnia, Chatka Górzystów i Jagodna oraz ciekawe szlaki w ich okolicach.

Na weekendowy wypad w góry, przydaje się dobre obuwie. Przez szlaki w Sudetach wędrowaliśmy w butach Merrell Moab 2 Mid Waterproof Birthday. To urodzinowa edycja najpopularniejszego modelu marki, która powstała 40 lat temu w USA. Jednym z jej twórców był Randal Merrell. Mistrz trekkingowych butów, robionych na zamówienie.

Dowiedz się także: Buty w góry - wysokie czy niskie?

Merrell Moab 2 Mid Waterproof Birthday wyróżnia design i kolor. Dobrze wyglądają w górach i w mieście. Ich wodoodporna membrana M-Select™ DRY chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a podeszwa Vibram® TC5+ zapewnia przyczepność na różnych podłożach i daje czucie tego, co jest pod nią. Buty są szerokie, zapewniając komfort stopom. Wygodę wzmacniają poduszka powietrzna Merrell® Air Cushion amortyzująca wstrząsy i poprawiająca stabilność oraz zastosowanie pianki EVA. Palce chroni gumowe zabezpieczenie. Gdy buty macie już ogarnięte, ruszajcie do schronisk. Oto nasze propozycje.

 

 

Schronisko Samotnia (Karkonosze) - 1195 m n.p.m.

50 miejsc noclegowych, ceny od 35 do 70 zł za osobę

 

Samotnia to kultowe schronisko w Karkonoszach. Jego drewniany budynek, z charakterystyczną wieżyczką i dzwonem sygnowanym na 1861 rok, trudno pomylić z innym schroniskiem. Łatwe dojście i przepiękne położenie w Kotle Małego Stawu przyciąga do Samotni tłumy urlopowiczów i górskich wędrowców. Możecie przyjść tutaj na spacer, przyjemnym i łatwym niebieskim szlakiem z centrum Karpacza, po drodze mijając niezwykły budynek Świątyni Wang, ewangelickiego kościoła, przeniesionego tutaj w XIV wieku z Norwegii.

Szlak jest łatwy, wędrujemy po szerokiej kamiennej drodze. Warto jednak zadbać o wygodę, amortyzację i stabilność obuwia na trasę. Poduszka powietrzna Merrell® Air Cushion znajdująca się na pięcie modelu Merrell Moab 2 Mid Waterproof Birthday sprawdzi się tu dobrze.

Gdy będziecie głodni, to schronisko Samotnia ma ambitne menu. Obok klasyków jak krupnik, pierogi ruskie, naleśniki z serem, zjecie także specjalność naszych południowych sąsiadów – smażony ser, a nawet dorsza. Dostępne jest menu wegańskie obejmujące kilka pozycji. Nie jemy mięsa, więc spróbowaliśmy i zawiedliśmy się nimi. Może mieliśmy pecha.

 

 

Gdzie na szlak ze schroniska Samotnia?

Krakonos (1421 m n.p.m) i Kozie Grzbiety – 11 km, 3,30h*; Jeśli tęsknicie za wysokogórskimi graniami, to wchodząc na czeski szczyt Krakonos zobaczycie jedyną taką w Karkonoszach. Wydłużenie wycieczki o godzinę do Szpindlerowego Młyna pozwoli wam podziwiać grań Kozich Grzbietów z ich zbocza.

Śnieżne Kotły – 28,5 km, 10h; Długa, zdecydowanie letnia wycieczka, ze względu na długość dnia i warunki pogodowe, na wspaniałe miejsce widokowe w Karkonoszach. Ujrzycie stąd panoramę Izerów, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Szczęściarze przy dobrej pogodzie dostrzegą nawet Ślężę. Warto rozważyć tę opcję podczas planowania weekendu w Sudetach.

Śnieżka – 9 km, 2,40h; Będziecie blisko najwyższego szczytu Karkonoszy, więc zdobądźcie go. Po drodze popatrzcie z wysokości świetnie położonego tarasu Schroniska Strzecha Akademicka na Kotlinę Jeleniogórską. Wycieczkę możecie przedłużyć do czeskiego schroniska Jelenka i zjedzcie wspaniały smażony ser i pampuchy z jagodami. Na Śnieżce szybko potrafi się zmienić pogoda. Szczyt jest często w chmurach, wieją silne wiatry, a temperatura dzienna rzadko jest tutaj wyższa niż 10 stopni. W zmiennych warunkach komfort zapewnią wam technologie używane przez markę Merrell - wodoodporna membrana M-Select™ DRY zapobiegnie przedostawaniu się wody do buta w razie opadu deszczu, a podeszwa Vibram® TC5+ zapewnia dobrą przyczepność na mokrym szlaku.

 

 

Chatka Górzystów (Góry Izerskie) - 840 m n.p.m.

40 miejsc noclegowych, cena: 40 zł za osobę

 

- Monika dziewczyna od naleśnika – usłyszeliśmy wołanie z okna Chatki Górzystów. Nie mogliśmy się już doczekać dania, o którym tyle słyszeliśmy. Powyższy cytat to tylko próbka kreatywnego informowania przez ekipę schroniska, że zamówienie jest do odbioru. Naleśniki ze Schroniska w Sudetach - Chatki Górzystów smakują lepiej niż w legendach o nich. Są puszyste, takie bardziej amerykańskie. W środku ogromna porcja słodkiego nadzienia z dwóch rodzajów twarogu nie żadna tam sklepowa bita śmietana. Wszystko polane sosem jagodowym. O popularności tych naleśników niech świadczy fakt, że przez rok schronisko zużywa cztery tony jagód! W Chatce Górzystów zjecie także m.in. dobre naleśniki wytrawne z serem i pieczarkami oraz pierogi ruskie.

Chatka Górzystów to nie tylko wybitne naleśniki. Położona na urokliwej Hali Izerskiej, uznawanej za najzimniejsze miejsce w Polsce, przyciąga fanów aktywności na świeżym powietrzu. Zimą odnotowano tutaj nawet -37 stopni. Przy schronisku spotkacie rowerzystów przemierzających szlaki Gór Izerskich, zimą schronisko staje się mekką narciarzy biegowych. Przez cały rok nie brakuje tu piechurów. W schronisku prąd bywa rzadko, co tylko dodaje mu klimatu bycia gdzieś na końcu świata.

Chatka Górzystów to kawał historii regionu. Budynek schroniska to dawna szkoła i jedyna pozostałość po niemieckiej wiosce Gross Iser, która istniała tu przed II wojną światową. Po wojnie wysiedlona, a następnie zniszczona prawdopodobnie w wyniku ćwiczeń artylerzystów z polskiego wojska.

 

 

Gdzie na szlak ze schroniska Chatka Górzystów?

Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) - 26 km, 7,5h; Niebieskim i czerwonym szlakiem powędrujecie po najpiękniejszej polskiej części Gór Izerskich, docierając do Wysokiego Kamienia, z którego zobaczycie panoramę Karkonoszy. W drodze powrotnej ciekawymi szlakami w Sudetach - czerwonym i żółtym wyjdziecie na najwyższy szczyt Izerów – Wysoką Kopę (1126 m n.p.m.) oraz odwiedzicie Izerskie Garby, pozostałość po kopalni kwarcu.

Pytlácké kameny (975 m n.p.m.) i Jizerka – 26 km, 8h; Trasa, podczas której traficie do uroczej czeskiej wioski Jizerki, odwiedzicie skalny zespół przypominający małe miasteczko - Pytlácké kameny. Rozszerzyć trasę możecie o wędrówkę na Bukovec, dawny komin wulkaniczny. W warunkach skalnych docenicie gumowe zabezpieczenie chroniące palce oraz system Merrell M-Select™ FIT.ECO z wyprofilowaną wkładką EVA zapewniający strefowe wsparcie sklepienia stopy, oraz pięty w butach hikingowych Merrell Moab 2 Mid Waterproof Birthday.

 

 

Schronisko Jagodna (Góry Bystrzyckie) - 811 m n.p.m.

56 miejsc noclegowych, cena: 40-45 zł za osobę

 

Usytuowane na Przełęczy Spalonej, na przedwojennej Autostradzie Göringa, przytulne schronisko Jagodna jest doskonałą bazą wypadową na kilka szlaków narciarstwa biegowego. Zadowoleni będą też piechurzy, którzy z Jagodnej mogą wędrować do Gorzanowa, Bystrzycy Kłodzkiej, czy nieco zapomnianego uzdrowiska Długopole-Zdrój.

Drewniany budynek schroniska Jagodna pamięta XIX wiek, w którym funkcjonował jako gospoda. Dwa wieki później świetnie tu karmią, a jedzenie podają na przepięknych talerzach. Zjeść tu możecie „uśmiechnięte i pogodne” racuchy jagodne, grule z gzikiem, pierogi, Cymes Rumcajsa czy Pokusę Leśniczego. To obowiązkowy punkt podczas weekendu w Sudetach.

Ze Schroniska Jagodna ruszycie na wędrówki szlakami w Sudetach, w Góry Bystrzyckie. Nieco zapomniane, mocno lesiste, w których znajdziecie puste szlaki i ciszę.

 

 

Gdzie na szlak ze schroniska Jagodna?

Jagodna (977 m n.p.m.) - 8,5 km, 2h; Wędrówka na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, którego zdobycie możecie wpisać do książeczki Korony Gór Polski, a to z pewnością dobre zwieńczenie weekendu w Sudetach. Na Jagodnej znajduje się wieża widokowa, z której zobaczycie m.in. Masywy Śnieżka i Ślęży oraz wiele czeskich gór.

Ruiny Fortu Wilhelma (823 m n.p.m.) - 18 km, 5,30h; Długi spacer do ruin fortu z XVIII w. Wybudowano go na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma II Hohenzollerna, obawiając się agresji cesarstwa austriackiego. Niedaleko ruin stoi Strażnik Wieczności i zaczynają się leśne dukty – Wieczność, czy Ścieżka Strachu.

* odległości i czasy przejścia szlaków obejmują wędrówkę w dwie strony, wyjście ze schroniska i powrót do niego

Przeczytaj także: Szlaki górskie dla każdego - wybierz swój!

 

 

***

 

Monika Stolarska i Paweł Gaik prowadzą instagramowy profil @zyciepopracy. Ona fotografka teatralna, on od lat związany z mediami. Lubią wyjazdy bez pośpiechu, ze zwracaniem uwagi na przyrodę, miejsca i ludzi. Kochają Indie, Włochy i polskie góry. Po pracy poza podróżowaniem ona dzierga @z.welny, a on coraz dalej biega.

Produkty powiązane